Nyitókép: MTI/Bodnár Boglárka
Súlyos kihívások elé állítja Magyarországot a klímaváltozás. A nyár hőhullámai után néhány nap alatt többhavi csapadékmennyiség esett a Közép-Európa fölötti ciklonból. A szélsőséges változást jelzi a Duna rekordközeli árhulláma és más folyóink vízszintje. A klímaváltozás az élelmezésbiztonság szempontjából jelenti a legsúlyosabb fenyegetést, elsősorban a növénytermesztésben. Versenyt futunk az idővel, és vesztésre állunk: az alkalmazkodóképesség hátrányban van a környezeti változásokkal szemben.
Noha a víz tárolása, az öntözhetőség és az adottságaink hatékonyabb kihasználása egyre gyakoribb beszédtéma, érdemi változást csak kevesen tapasztalnak. Ezt részben a rossz megközelítés okozza, mivel az élelmiszer-előállítás kihívásaiban a természet változásához hasonló súllyal jelenik meg a társadalmi változás is.
Noha idén nem volt a 2022. évihez hasonló aszály, az ország egyes területein az időjárásnak legjobban ellenálló szántóföldi növények is súlyos károkat szenvedtek, más régiókban viszont jó termés örvendezteti a gazdákat. Az igazi veszteségek azonban nem a szántókat sújtják, Magyarországon a gyümölcstermesztés került nagy veszélybe, s az utóbbi évtized több áldozatot szedett.
Hamarabb kezdődik a virágzás
A szélsőséges időjárás a gyümölcsösökben okozza a legnagyobb károkat. A klímaváltozás közvetlen és közvetett hatásokkal jár. A közvetlen hatások közé sorolható a sokévi átlagnál magasabb átlaghőmérséklet, valamint a száraz és extrém csapadékos időszakok szélsőséges váltakozása. A hőmérsékleti anomáliák közül a jóval enyhébb telek jelentik a kockázatot, ráadásul a csapadékrekordokat pont azokban a hónapokban tapasztalhatjuk, amikor a legnagyobb károkat szenvedik el a növények.
Rémisztő a 2010-es évek eleje óta bekövetkezett átalakulás:
Magyarország éghajlata már nem alkalmas a legtöbb bogyós gyümölcs, a málna, a szeder, a ribizli és az egres termesztésére.
Még az ezredfordulón is meghatározó volt hazánk málnatermesztése, a korábbi évtizedekben pedig mi láttuk el a környező országok piacait mélyhűtött alapanyaggal. A málnatermesztés mára szinte megszűnt, a gyümölcsöt már csak kistermelőktől és importból lehet beszerezni, hazai árualap nincs. A bogyósokkal a jövőben sem lehet számolni, mivel nincs olyan technológia, amely megvédené a hűvösebb és csapadékosabb éghajlaton termő növényeket a megváltozott viszonyoktól.